Klasztor franciszkański - muzeum muszli Autor : Martens kategoria: ZabytkiFranciszkański Klasztor (Klasztor Franciszkanów Błogosławionej Marii Dziewicy) z kolekcją muszli, wzniesiony został w 1400 roku. Chociaż jego wygląd aktualny uzyskany został po przebudowie w 1614 roku. Samo muzeum z ponad 4tys. muszelek i muszli z całego świata pozostało założone w 1963 roku przez franciszkanina, brata Jure Radicia. Muzeum to jest uznawane za jedno z największych i najcudowniejszych muzeów malakologicznych na świecie.Wysokość : 5.00 m n.p.m.

 

     Przy ulicy Franjevacki Put w miejscowości Makarska mieści się Klasztor Franciszkański. Mnisi osiedlili się na tym obszarze już w XV wieku, jednakże ich siedziba była systematycznie niszczona w  rezultacie kolejnych podbojów jak również trzęsień ziemi (1667 i 1962). Systematycznie odbudowywali  albo odrestaurowywali świątynię, a nawet ją powiększali. W roku 1944 budynek pozostał skonfiskowany przez ówczesne państwowe władze i adoptowany na ośrodek zdrowia. W roku 2002 ostatecznie budynek wyremontowano do jego kształtu pierwotnego. Na dzień dzisiejszy klasztor mieści w swoich murach ogromne kościelne archiwum:  mniej więcej 5000 książek, 24 inkabułami, 369 dukumentami tureckimi. Na terenie Klasztoru Franciszkanów znajduje się również Muzeum Malakologii, potocznie nazywane Muzeum Muszli.  

 Muzeum Malakologii założone zostało w 1963 roku przez teologa i naukowca dr Jure Radić. Na dzień dzisiejszy jest ono częścią Instytutu Góry i Morze. Można tutaj oglądać ponad 3000 egzemplarzy muszli morskich mięczaków (głównie ślimaków Morza Adriatyckiego), które sklasyfikowane pozostały według geograficznego podziału jak również okresu, z  jakiego pochodzą (od triasu do współczesności). Możemy tutaj zobaczyć również zbiory roślin rodzimych i kolekcję zielonych roślin rejonu masywu Biokova.

zdjęcie: makarska-online.net